Tam Kapanmadan sonra araç fiyatları artacak


Admin

Administrator
Staff member
#1
Araba alacakları yakından ilgilendiren açıklama

Milyonlarca kişi sıfır ve ikinci el araba fiyatlarına zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyordu. Tam kapanma sürecinin ardından araba satışlarında talebin artması buna paralel olarak da özellikle ikinci el araba fiyatlarına zam gelmesi bekleniyor.

Arbaba almayı planlayan herkes sıfır ve ikinci el arana fiyatlarına zam yapılıp yapılmayacağını araştırıyor. Türkiye koronavirüs salgını önlemleri kapsamında 29 Nisan Perşembe akşamı saat 19.00'dan itibaren tam kapanmaya giriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı karara göre, tam kapanma 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'te son bulacak.

Yaklaşık 3 haftalık dönemde İçişleri Bakanlığı genelgesine göre izinli olanlar sokağa çıkabilecek. Bu durum birçok sektörü olduğu gibi, otomotiv sektörünü de etkileyecek.

Bu kapsamda, yoğun mesai yürüten sektör yetkilileri satışların olumsuz etkilenmemesi ve bayi teşkilatlarının tam kapanma süresince faaliyetlerini sürdürebilmesi için çeşitli girişimlerde bulunuyor.

'Araç teslimi konusunda belirsizlik sürüyor'

Konuya ilişkin Habertürk'e açıklamalarda bulunan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin, otomobil satışlarının tam kapanma döneminde de devam edebilmesi için ilgili bakanlıklarla görüşme halinde olduklarını açıkladı.

Mersin, "Hafta sonu kapatmalarında olduğu gibi, tam kapanma döneminde de bayiler telefonlarla araç satışı yapmaya devam edecek. Fakat, araç teslim konusu şuan için belirsizliğini koruyor. Bu konuda görüşmelerimiz sürüyor. Bu kişilere yönelik özel izin görüşmesi yapıyoruz. Showroomları açmadan satışları devam ettirmek için çalışıyoruz" dedi.

Tam kapanma döneminde showroom çalışanlarının işe gidemeyeceğini vurgulayan Mersin, servislerin açık kalması gerektiğini bildirdi.

'Tam kapanma satışları dive vurdurmaz'

Mersin, "Tam kapanma döneminde izinli kesimler ve araçlar hareket halinde olacağı için servis hizmeti gerekli. Bu dönemde TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi'ne sahip yetkili servislerin tam kapanmadan muaf tutulması yönünde ilgili bakanlıklara görüş belirttik. Kazalı araçların onarımı da bu dönemde ayrıca önemli. Hareket halinde olan araçlara yönelik servis hizmetini tam kapanma döneminde bir kamu hizmeti olarak görüyoruz" görüşünü paylaştı.

Araç satışlarının 20 gün için düşebileceğini ama yaz aylarında yeniden ivmeleneceğini de kaydeden Mersin, tam kapanma kararının otomobil satışlarını dibe vurdurmayacağı görüşünü paylaştı.

'Kapanmadan sonra fiyat artar'

Tam kapanmanın sıfır araç satışlarında olduğu gibi ikinci el araç piyasasında birtakım etkilerinin olması bekleniyor. Bu kapsamda görüşlerine başvurduğumuz Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, kapanmadan sonraki dönemde talep artışı yaşanacağını bildirdi.

Ayyıldız, "Ramazan Bayramı’ndan sonra tamamlanacak olan tam kapanma döneminin ardından, bir anlamda zorunlu olarak ötelenen talebin yeniden oluşmasını öngörüyoruz" dedi.

İkinci el otomobil piyasasında son bir ayda hem talepte toparlanma hem de bunun bir yansıması olarak fiyat artışları gözlemlediklerini de aktaran Ayyıldız, "Bu dönemde fiyat artışları yüzde 5’i geçti. Ayrıca, sıfır araç fiyatlarındaki artışların etkisiyle de ikinci el araç fiyatlarında da yukarı yönlü bir hareket olacağını söyleyebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, ikinci el araç ticaretinde büyük zorunlu olan ekspertiz hizmetleri hakkında da görüş bildiren Ayyıldız, "Noterlerde nöbetçilik esasına dayalı çalışmaya geçilmesi planlanıyor. İkinci el piyasasındaki ticaretin sınırlı da olsa devam etmesi adına profesyonel ekspertiz firmalarının da izin kapsamına alınması değerlendirilebilir" ifadelerini kullandı. (Habertürk)
 
Top