Opel'in Türkiye’de Fabrikası Var Mı?


#1
Araba forumu kaynağından. Opel'in Türkiye’de Fabrikası Var Mı? Opel, 1862 senesinde Almanya'da kurulmuş bir şirkettir. Adam Opel tarafından kurulmuştur. Opel denilince akla ilk gelen ürün otomobildir. Ancak, Opel aslında ilk kurulduğunda bir dikiş makinesi üretici olarak hizmet vermiştir. Daha sonraki yolculuğunda farklı ürünler piyasaya sürmüştür. Kuruluşundan 4 yıl sonra, 1886 yılında bisiklet üretimine başlamıştır. Hepimizin bildiği otomobil üreticiliğine adımını ise, 1899 yılında ürettiği ilk otomobili ile atmıştır. 1929 senesinde General Motors, Opel'de hisselerin çoğunluğunu almış ve şirket üzerinde hâkimiyetini sağlamıştır.
Opel'in Türkiye’de Fabrikası Var Mı?
Opel’in merkezi kurulduğu yer olan Almanya'nın Rüsselsheim şehridir. Dünyada 60'ın üzeri ülkede senelerdir müşterilerine hizmet vermektedir. Dünyanın önemli üretim ve ticaret merkezleri olan Avrupa'nın birçok ülkesinde tesisi bulunmaktadır. Avusturya, İspanya, Polonya, İngiltere ve Rusya’da da üretim yerleri olan fabrikalar vardır. Dünyada ve Avrupa'da çok fazla ülkede yatırıma sahiptir. Buradan da anlaşılacağı gibi otomobil üreticiliği alanında, Opel şirketi köklü bir şirket olmayı başarmıştır.
Öneri: Yerli otomobil forum sitemize üyelik yapabilirsiniz.


Dünyanın En Eski Araba Üreticilerinden Opel
Otomobil sektöründe adından sıkça söz ettiren Almanya'nın bir önemli başarılarından biri de Opel’dir. Avrupa'nın en güçlü otomobil üreticilerinden biridir. Bünyesinde binlerce çalışan vardır. Kurulduğu günden bu yana çok sayıda model otomobil üretmiştir. Astra, Costra, Adam, Corsovan, Combo, Movano, Carl, Zafira ve Cascada gibi. Dünya çapında çok tercih edilen bir otomobil üreticisi şirketidir. Alıcılar otomobillerin işlevselliği ve modernliği konusunda oldukça memnundur. Bu nedenle çok fazla talep gören otomobillerdir. Yazılara cevap vermek için Otomobil Forumu

Opel Türkiye

Opel'in Türkiye’de Fabrikası Var Mı? Opel'in pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir yatırımı oldu. 1989 yılında İzmir Torbalı'da bir fabrika kurdu. 2000 yılına kadar bu fabrika aktif olarak üretimler gerçekleştirdi. 2000 yılında Opel Torbalı'daki fabrikasını kapatma kararı aldı. Ancak genel müdürlüğü İzmir' de faaliyetini sürdürmeye devam etti. Opel Şirketi Torbalı'da bulunan fabrikayı kapatırken bundan üzüntü duyduklarını, buranın önemli merkezlerden biri olduğunu ancak otomobil sektöründe giderken artan rekabete dikkat çekerek böyle bir önlem almaları gerektiğini belirttiler. Bu fabrikanın kapatılmasının Türkiye ekonomisiyle bir bağlantısı olmadığını da sözlerine eklediler.

Kaynak: Yerli Otomobil
 
Top