Lamborghini Véneno Hakkında


Admin

Administrator
Staff member
#1
Lamborghini Veneno sınırlı üretim yüksek performans spor araba İtalyan otomobil üreticisi tarafından imal Lamborghini . Lamborghini Aventador'u temel alan Veneno, Lamborghini'nin 50. yılını kutlamak için geliştirilmiştir. 2013 Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı . Piyasaya sürüldüğünde 4,500,000 ABD Doları değerinde bir fiyatı vardı ve bu da onu dünyadaki en pahalı üretim otomobillerinden biri haline getirdi.

Prototip, Car Zero, Grigio Telesto'da (orta gri) bitmiştir ve otomobilin her iki tarafında bir İtalyan bayrağı vinci içermektedir.

terminoloji

Lamborghini'nin ünlü boğa güreşlerinden sonra arabalarını adlandırma geleneğine devam eden Veneno, 1914'te matadorunu öldürdüğü bilinen ünlü bir boğa güreşine adını verdi. " Veneno " ismi , İspanyolca dilinde zehir anlamına geliyor.

Özellikler

Motor, Aventador'un 6.5 litrelik V12'sinin bir geliştirmesidir ve 8.500 dev / dak'da 750 PS (552 kW; 740 bg) ve 5.500 dev / dak'da 690 N⋅m (509 lb⋅ft) tork üretmektedir. Hava girişlerini genişleterek ve egzoz sistemini değiştirerek güçteki artış sağlandı.

Veneno, Lamborghini'nin yol için inşa edilmiş bir yarış prototipini yorumlamasıdır. Aracın önü maksimum hava akışı ve daha düşük güç için tasarlanmıştır. Yeniden tasarlanan ön ve arka, aşırı kaldırmayı azaltmak ve aşağı kuvvet oluşturmaya yardımcı olmak için aracın etrafına doğrudan hava yaylar. Pürüzsüz alt gövde hava akışının kesilmemesini sağlar. LMP1 tarzı merkezi kanatçıkla arabaya bağlanan büyük karbon fiber arka kanat üç şekilde ayarlanabilir. Otomobilin tekerlekleri (önden 20 inç ve arkadan 21 inç ölçülerek) türbin benzeri bir tasarıma ve otomobilin karbon seramik fren sistemini soğutmak için doğrudan havaya sahiptir. Tekerlekler üzerindeki merkezi kilitleme göbekleri kolay kurulum ve sökme olanağı sağlar. Araba Pirelli P-Zero lastiklerini kullanıyor.

dizayn

Veneno'nun tasarımı önceki Lamborghini modellerinin tasarımından büyük bir ayrılma. Tasarım, LMP1 otomobillerinden ve yarış otomobillerinden ilham almıştır. Y şeklindeki tasarım öğeleri Aventador'un tasarım diline taşınırken, arka tekerlek kemerleri Countach'a geri dönüyor . Havalandırmalı motor kapağı motora soğutmayı arttırırken, otomobilde bulunan aşırı aerodinamik elemanlar parça odaklı özelliklerini gösterir.

performans

Lamborghini Veneno en yüksek 356 km / sa (221 mil / sa) hıza sahip ve 0–97 km / sa (0-60 mil / sa) hızlanma süresine 2,8 saniye sahip. Otomobil, 97-00 km / sa (60-0 mil) arasında 30 m (98.0 ft) fren mesafesine sahiptir ve viraj alırken 1.41 G üretir.

Veneno, itme çubuğu süspansiyon sistemi ile birlikte Aventador'dan aluminyum ön ve arka alt çerçeveli karbon fiber monokok şasiyi koruyor. İç mekan büyük ölçüde Aventador'un iç tasarımına dayanıyor ancak şimdi Aventador J'de tanıtılan "karbon kaplama" elemanını içeriyor. 7 ileri ISR yarı otomatik şanzıman da Aventador'dan korunuyor ve geliştirilmiş performans için yeni bir "parça" ayarı içeriyor Bir yarış pistinde.

LamborghiniVeneno.jpg
 
Top