İkinci nesil (2006–2014)


Arabadelisi

Well-known member
#1
Kia, 2006 yılında dünya çapında ikinci nesil Carnival / Sedona'yı tanıttı; kısa (SWB) ve uzun dingil mesafesi (LWB) modelleri - 2 inç genişliğinde ön iz, 3 inç genişliğinde arka iz ve azaltılmış dönüş yarıçapı ile ilk nesilden daha. SWB modeli platformunu Kia Magentis ile paylaşıyor - ve özellikle MPV sınıfına girdiği Avrupa pazarı için özel olarak tasarlandı

Daha hafif bir motor, gövdede daha yüksek gerilimli çelik kullanımı ve daha hafif bir şanzıman ve arka süspansiyon ile ikinci nesil model, ilk neslinden yaklaşık 400 lbs daha az ağırlığa sahipti. [8]

Bazı pazarlarda, Kia minivanı hem dingil mesafesi hem de (örneğin, Kuzey Amerika, Avustralya) ya da diğer pazarlarda kısa dingil mesafesi yapılandırması (örneğin İngiltere, Fransa) olarak sundu. Küresel olarak, minibüs dört motor, manuel ve otomatik şanzımanlarla sunuldu.

Ekipman içeriği altı hava yastığı (ön, ön taraf ve hava perdesi) gibi pazar dahil bu tür özellikler tarafından büyük farklılıklar Anti blokaj fren sistemi ile (ABS) Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD), Elektronik Stabilite Kontrolü ile (ESC) Çekiş Kontrol Sistemi ( TCS) & Fren Yardım Sistemi (BAS), çift veya üç bölgeli ısıtma ve soğutma, katlanır tablalı ön koltuklar arasında "geçiş", eğim / yükseklik ayarlı direksiyon simidi, Isofix ankraj noktaları, "açık tutma" kilitleme özelliğine sahip arka yan sürgülü kapılar (açık kapının yanlışlıkla kapanmasını önlemek için), ikinci sıra açılır açılır pencereler, üçüncü sıra 60/40 katlanır koltuk (sadece LWB), elektrikli kayar kapılar ve bagaj kapısı, yedek sensörler ve ön panelde gezinme.

Avrupa ve Asya pazarlarında, SWB modelleri 2 + 3 + 2 oturma düzeniyle (Avrupa için büyük bir MPV'de gerekli bir format) geniş bir seçenek ve mevcut ekipman yelpazesi sunar. [9] Buna karşılık, ABD'de SWB modeli yalnızca 2 + 2 + 3 oturma düzeni ve temelde LWB modellerine özel birinci sınıf seçeneklerle temel ekipman düzeyinde sunulmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri
Kia, ikinci nesil Sedona'yı Şubat 2005 Chicago Auto Show'da [10] Kuzey Amerika pazarına tanıttı; 2006 model yılı için tek bir motor / şanzıman seçeneği, sürekli değişen giriş valf zamanlaması olan 240 hp 3.8-litre V6 Hyundai Lambda motor ve beş ileri manumatik otomatik şanzıman .

Başlangıçta sadece uzun dingil mesafesi (LWB) formunda sunulan kısa dingil mesafesi (SWB) modeli 2007 model yılı için takip etti. [10] Trim seviyeleri arasında Sedona (SWB), Sedona LX (LWB) ve Sedona EX (LWB) bulunur. Bir rebadged ikinci nesil versiyonu olarak 2007'den 2009'a kadar teklif edildi Hyundai Entourage .

Minibüs 2011 model yılı için yeni bir Tiger Burun ızgarası ve arka lambaları, daha güçlü bir motor ve altı vitesli otomatik şanzıman ile güncellendi, ancak zayıf satışlar nedeniyle kısa dingil mesafesi sürümünü düşürdü. [11]

Kuzey Amerika konfigürasyonu , önden ve yandan darbeli çarpışmalarda tüm oturma pozisyonları için Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'nden beş yıldızlı bir güvenlik derecesi kazandı . Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü en yüksek puan - - ön, yan ve arkadan darbe alınması halinde de Sedona "İyi" puan. IIHS, Sedona'yı (ve benzer Hyundai Entourage) şu anda test edilen en güvenli minivan haline getirerek 2006 Sedona'yı "Altın En İyi Güvenlik Seçeneği" olarak vaftiz etti. Kia, 2012 Kia Sedona'nın Amerikan pazarı için son Sedona olacağını açıklamıştı.

Mayıs 2012'de Kia , The Car Connection'a, 2012 model yılı sonrasında ABD pazarında Sedona'nın kaldırılacağını söyledi ancak bir şirket sözcüsü, şirketin minivan pazarından kalıcı olarak çıkmayı beklemediğini söyledi.

2013 yılında Kia, Mayıs ayının sonlarında satışa başlayan küçük güncellemelerle Sedona'yı 2014 modeli olarak yeniden başlattı.

Birleşik Krallık

İkinci nesil Sedona, İngiltere pazarında en çok satan ikinci büyük MPV idi ve 2010 yılında yeni bir ızgara, yeni bir ekipman (dikiz aynasına yerleştirilmiş bir geri vites kamerası dahil) ve tek bir motor seçeneği, 192PS 2.2 CRDi I4 aldı. 183PS 2.9 CDRi'nin değiştirilmesi. İkinci nesil, 5 vitesli manuel şanzıman veya altı vitesli otomatik şanzıman ile üç trim seviyesinde (1,2 ve 3) pazarlandı. Trim seviye 1 klima, elektrikli camlar dahil. Döşeme seviyesi 2, alaşım jantlar, arka dikiz aynasına entegre edilmiş ekranlı arka park kamerası ve iklim kontrolü aldı. Döşeme seviyesi 3, elektronik denge kontrolü, deri koltuklar, ısıtmalı ön koltuklar, elektrikli arka kapak ve elektrikli katlanır kapı aynaları eklendi.

Eylül 2012'de Sedona, satışların düşük olması nedeniyle İngiltere pazarından çekildi.

Avustralya

İkinci nesil Carnival, Ocak 2006'da Avustralya'da satışa sunuldu. İlk olarak, uzun dingil mesafesi 3.8L V6 5 vitesli otomatik Grand Carnival, önceki nesil 2.5L V6 Carnival ile birlikte, ikinci nesil SWB Karnavalının Ağustos ayına kadar gelene kadar satıldı. o yıl hem 5 ileri manuel hem de 4 ileri otomatik ve yeni 2.7L V6 motorlarında mevcut. Her iki model de 8 yolcu aldı. Mart 2009'da Grand Carnival'da 2,9L'lik bir turbo dizel motor piyasaya sürüldü. Haziran 2010'da, Carnival ve Grand Carnival'da hafif bir facelift uygulandı, manuel şanzıman SWB modelinden düşürüldü ve LWB modeli yeni bir 3.5L V6 aldı. ve 6 vitesli otomatik. 2011 yılında, SWB Karnavalı tamamen düşürülmüş, LWB modeli ise önceki 2,9L motorunun yerine yeni 2,2L "R" dizel motorunu kazanmıştı. Karnaval Avustralya’ydı.

Resepsiyon

Kia Sedona (Karnaval), 2007 Sürücüler Seçimi Ödülleri'nde ve Araba Kitabı'nın 2007 "En İyi Bahis" ödülünde 2007 MotorWeek "En İyi Minivan" ödülünü aldı . Genel olarak, Kia modelleri JD Power and Associates 2006 İlk Kalite Çalışması'nda (IQS)% 22 arttı ve son 3 yıl içinde rakiplerinden iki kat arttı.

Kia Sedona, Insure.com tarafından "Sigortalanacak en ucuz 20 2009 araç" listesinde 4. oldu. Edmunds.com, Kia Sedona'yı 2010'daki "En Çok Önerilen" Araçlardan biri olarak adlandırdı.
 
Top