Ford, chip sıkıntısı nedeniyle Avrupa'da üretime yeniden ara verdi


Admin

Administrator
Staff member
#1
Almanya, İspanya ve Türkiye'deki fabrikalar üretimi haftalarca durduracak
FordFocus_Saarlouis web.jpg

Ford, mikroçip kıtlığı nedeniyle birkaç hafta boyunca Avrupa'daki neredeyse tüm otomobil fabrikalarının üretimine ara veriyor.

Automotive News Europe'un kardeş yayını Automobilwoche'a konuşan bir Ford sözcüsü, "Yarı iletken durumu nedeniyle birkaç fabrika için kısa süreli çalışma planlamıştık. Durum rahatlamadığı için artık daha uzun üretim molaları planlamaya karar verdik" dedi.

Sözcü, Almanya'nın Köln kentindeki Fiesta fabrikasının Haziran ayı sonundaki bir hafta dışında Temmuz ayı başına kadar araç üretimini durduracağını söyledi.

Kısa süreli çalışma, 3 Mayıs - 18 Haziran ve 30 Haziran - 9 Temmuz tarihleri arasında Köln fabrikasında gerçekleştirilecek. Tesis tatilleri hemen ardından başlayacak, bu nedenle 16 Ağustos'a kadar üretim yeniden başlamayacak.

Saarlouis, Almanya (Focus), Valencia, İspanya (Mondeo, S-Max, Galaxy) ve Kocaeli, Türkiye (Transit, Transit Custom) fabrikaları da etkileniyor.

Saarlouis fabrikası 3 - 18 Mayıs ve 25 Mayıs - 7 Haziran arasında kısa süreli çalışacak. Saarlouis'teki fabrika tatilinin 26 Temmuz - 23 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılması planlanıyor.

Ford, "Küresel yarı iletken pazarındaki durum gerginliğini koruyor ve tüm tahminlere göre önümüzdeki aylarda da böyle olmaya devam edecek ve bu da arz darboğazlarına neden olacak" dedi.
#Ford, chip sıkıntısı #Ford Türkiye'deki fabrika üretimi durdu
 
Last edited:
Top