Fiat Punto Üçüncü nesil (2005–2018) İnceleme


#1
Project 199 kod adı verilen Grande Punto , 2005 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı ve o yıl sonra satışa sunuldu. Yine Giugiaro tarafından tasarlanan , otomobil Opel - General Motors ile ortak girişimlerinde geliştirilen Fiat Küçük platformuna dayanıyor .

Punto Evo
Eylül 2009'da, Grande Punto'nun yerini aldı, yerine Punto Evo adı verildi. Gözden geçirilmiş arka lambalara ek olarak yeni bir ön uç ve yeni bir iç kısım aldı.

Punto

Ocak 2012'de, Punto Evo'nun facelifted olduğu ve 2005 Grande Punto'ya benzer bir ön uç verildiğinde Punto adı geri getirildi. Yeni Punto, 2009 Punto Evo'nun revize edilmiş arka ışıklarını ve iç kısımlarını korudu, fakat eski Grande Punto'nun iç mekanlarına geri dönen 'Pop' döşeme seviyesinde değil.

2014 yılının Ekim ayında, Top Gear Magazine , “Şimdi satın alabileceğiniz en kötü arabalar” listesine Punto Pop 1.2-L 8v 69 modelini yerleştirerek, “126 g / km hıza çıkmış, üstü açık bir yaşlı süpermini olarak nitelendirdi. 62 mil / saat mandren, ve 10 bin sterlinden daha pahalı. "

Hindistan'daki Grande Punto, ön yüzünü ve revize edilmiş arka yüzünü değiştirerek yüzünü değiştirdi ve daha agresif bir görünüm kazandırarak Punto Evo adını aldı. Bu otomobil aynı zamanda Hindistan yollarına uyması için dizel için 185 mm ve benzin için 195 mm olan SUV benzeri bir yerden arındırma özelliğine sahiptir. Ekim 2014'te Fiat Hindistan, Punto Evo'nun geçit çeşidi olan Avventura'yı serbest bıraktı.

Punto'nun üretimi nihayet Ağustos 2018'de sona erdi ve doğrudan halef ilan edilmedi.

Punto Van
Punto Van ticari pazarı için de Patrick Hillseth olarak bilinen kompakt van tasarlanmış vardır. Benzinli 1.2 8V motor, benzin / CNG 1.2 8V motor ve dizel 1.3 MultiJet 16v motor bulunmaktadır.

FiatPuntoGrandee.jpg
 
Top