Araba Anahtaını Kaybettim.Ne yapmalıyım


Admin

Administrator
Staff member
#1
Anahtarlarınızı Kaybettiğiniz Zaman..

Arabanızı kullanmanız gerekene kadar arabanızın anahtarlarını kaybettiğinizi asla fark edemezsiniz. Ve bu, genellikle ilk çalındı diye aklımıza gelebilir ya da Eşiniz de almış olabilir, ancak hain bir üçüncü şahıs tarafından götürüldüğünü düşünüyorsanız bu, iş huzurunuzu çözmez - ya da telefonla bir çilingire gitmeniz gerekebilir.
Daha da kötüsü, acil ve stresli bir zaman da yada işe gitmek üzereyseniz, sorunu çözmek için daha az seçeneğiniz olabilir. Arabanızın anahtarlarını kaybederseniz ne yapmalısınız ve bu gerçekleşirse o anı potansiyel olarak daha az kötü hale getirmenin herhangi bir yolu var mı?
Anahtarın yok olduğunu fark ettiniz…
Anahtarlarını kaybettiğinin farkındasın. Yapılması gereken ilk şey polise gidip bir rapor hazırlamaktır. Sizi görmeleri veya sizinle konuşmaları gerekmeyebilir, ancak size herhangi bir sigorta talebi için gerekli olan bir suç raporu numarası vereceklerdir .

Sigorta ile konuşun. Çoğu durumda, anahtarlarınızı kaybettiyseniz, ödeyeceklerdir. Ancak, bir arkadaşınız veya ailenizden biri onu sizin adınıza kaybettiyse, o kadar şanslı olmayabilirsiniz. Anahtarları arabanızın kontağında bırakmak da poliçenizdeki ödemeyi geçersiz kılabilir.
Gerçekleri uydurmanın kolay görünebileceğini, ancak bir sigortacıya yalan söylemenin sahtekarlık olduğunu unutmayın.
Araç Sigortanız İçin Hak Talebinde Bulunmak
Tam uyumlu sigorta poliçelerinin çoğu, kaybolan veya çalınan anahtarları değiştirme maliyetini karşılayacaktır, ancak bu, aksi belirtilmedikçe genellikle anahtarları kapsamayan üçüncü şahıs, yangın ve hırsızlık poliçelerinde daha düşüktür. Bunun hiçbir hak talebinizi etkileyemeyeceğinin farkında olun, bu nedenle kararınızın uzun vadeli maliyet sonuçlarını anlamak için talepte bulunmadan önce etrafta alışveriş yapmak isteyebilirsiniz.
Elbette, birisi anahtarlarınızı çaldıysa, arabanızın anahtarı olan birisine sahip olmak büyük olasılıkla bir sorun olacaktır, bu nedenle tam kapsamlı denetim genellikle ECU ve alarm sistemlerini yeniden programlama ve size yeni bir anahtar seti alma maliyetini karşılayacaktır. Böylece bir hırsız birkaç ay içinde evinize gelip arabanızla kaçamaz.
Bir sigortacının ödeme yapamaması, arabuluculuk için mali ombudsman ile iletişime geçilerek sorgulanabilir ve bazı durumlarda, kayıp anahtarlar bir fazlalığın ödenmesini gerektirebilir - bu da bir ödeme yapmak için başka bir neden. Ayrıca, paranızı imzalamadan önce kaybolan veya çalınan anahtar kapağına ilişkin herhangi bir politikayı kontrol etmek akıllıca olabilir.
Veya Başka Bir Politikayla İlgili İddia
Sigortacılar son yıllarda oyunlarını yükseltiyorlar. Ev sigortası şirketleri genellikle poliçeleri cep telefonları, tabletler ve hatta araba anahtarları gibi öğeleri kapsayacak şekilde genişletir. Veya arabanızın anahtarlarını kapsayacak bağımsız bir politika çıkarmış olabilirsiniz. Politika bilgilerinizi kontrol edin - bir suç numarası alın ve bu iddiada bulunun.
Kayıp Değil, Kilitli
.
Kilitli kapıları ve anahtarlarınızı kontakta veya yolcu koltuğunda unutup aracınıza geri geldiğinizde anahtarı içeride görmek iyi bir duygu değildir. Bu, arıza teminatınız kapsamında olabilir - ancak yardım edemezlerse, ek maliyetlere neden olabilecek bir çilingir gönderebilirler. Ve sorunu çözemezlerse, bir garaja çekileceksiniz ve yine de bir yedek anahtara ihtiyacınız olabilir.

Kendi çilingirinizi arayın Aracınıza girmeye başlamadan önce sahiplik belgesine ve fotoğraflı kimliğe ihtiyacınız olacak - ve mesai saatleri dışında yapılan bir hizmet için aha yüksek fiyatlar ödemeye hazır olun.
Daha büyük, daha pahalı araçlarla ilişkili birçok güvenlik sistemi olduğunu unutmayın, bu nedenle rezervasyona devam etmeden önce çilingirin marka ve modele aşina olup olmadığını sorun.
Yedek Alırken Yedek Olmaktan Kaçının
Yedek anahtarlar oldukça pahalı olsa da, bazı korkunç durumlara girmenizi engeller. Temel kural, güvenlik sistemi ne kadar güçlü ve teknolojik olarak gelişmişse, alarm sistemlerinin, ECU'nun ve immobilizatörün programlanması nedeniyle yedek anahtarlar için o kadar fazla ödeme yapmanız gerekecek. Bazı durumlarda yalnızca resmi bir bayi veya uzman bir çilingir kullanabilirsiniz, bu da seyahat masraflarına neden olabilir.
Ve sonunda
Evde yada Eşinizde veya bir yakınınız da her zaman yedek bir anahtar seti bulundurmaya çalışın. Uzun vadede paradan tasarruf etmenin yanı sıra son derece acı verici bir sorun olmakdan çıkar böylece - bir tatilden önce anahtarları kaybetmekten daha kötü bir şey olamaz, ya da bir iş toplantısını yapmak ya da bozmak. Anahtarların çoğu ana caddede yeniden kesilebilir - sahipliğin kanıtı olarak ruhsat belgenizi yanınızda getirdiğinizden emin olun, aksi takdirde boşa giden bir yolculuk yaparsınız.
Ve anahtarlarınızı evde saklamanız gerekiyorsa - bunu iyi yapın. Hiçbir hırsıza değerli eşyalarınızla birlikte arabanızla vals yapma fırsatı vermeyin . Anahtarları tamamen halka açık bir şekilde bırakmak, bir hırsızın evinize girme şansına sahip olmasının nedeni bile olabilir.
 
Top